Spotkanie z Viol

– Anioł, czego boisz się najbardziej na świecie? Ale tak najbardziej ze wszystkiego? – spytała chłopaka mała Violet, ciągnąc go za rękę w głąb parku, pośród rozkwitłych bujnie krzaków bzu i równo przystrzyżonej trawy.

– A Ty czego się boisz Mała? – zapytał Anioł, ni mniej ni więcej jak odwracając kota ogonem.

– Mama mówi, że nie odpowiada się pytaniem na pytanie, a mama ma zawsze rację, prawda? – popatrzyła na niego dużymi, niebieskimi oczami.

– Prawda, ale tylko po części, tutaj się jednak nie myli. – odpowiedział, uśmiechając się wcale nie zdziwiony bystrością Viol.

– Musisz mi teraz powiedzieć, jak chesz wiedzieć czego ja się boję. – odrzekła podnosząc z ziemi duży patyk, którym zaczęła energicznie wymachiwać kilka kroków przed chłopakiem.

– Wiesz Mała, chyba najbardziej na świecie boję się śmierci, tak jak wszyscy inni ludzie.

– Nie! – zaoponowała – Ja się nie boję i moja koleżanka Emm też się nie boi. Nie wszyscy ludzie boją się śmierci. – wyznanie dziecka brzmiało bardzo przekonująco i doniośle. Tak szczera i prosta deklaracja braku lęku przed śmiercią, to naprawdę ważna sprawa.

Anioł nie chciał być niepedagogiczny, dlatego zatrzymał się przed powiedzeniem tego co pomyślał w pierwszej chwili.
– Jesteś jeszcze za mała, żeby zrozumieć niektóre sprawy, na przykład czym jest śmierć. – chciał krótko podsumować, ale ona była już rzut kamieniem od niego.

Dzieci żyją nieustannym teraz. Nie zastanawiają się, nie gromadzą, nie układają planów. One są szczęśliwe w tak bardzo prosty sposób… – pomyślał patrząc na Viol, dla której sprawa jej braku lęku przed śmiercią była tak nie znacząca i prosta, że mogła z rozkoszą oddawać się teraz obserwowaniu sunących w poprzek drogi dwóch ślimaków winniczków.
Była bezpieczna, najedzona, kochana.
Ona się na prawdę nie bała. Nie w tej chwili…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s